Різний порядок руху по дорогах

Англія, Австралія, Індія, Сінгапур, Японія – навіть школяр скаже, що об’єднує ці країни. Звичайно, лівобічний порядок руху на дорозі. Чому так сталося? У сучасних істориків є кілька версій.

Найбільш поширена йде корінням в Середньовіччя – далекі від автомобільної епохи роки. Тоді питання стояло інакше: якою стороною дорозі ходити – справа або зліва? Прості люди, як правило, пересувалися по правій стороні дороги – щоб уберегти від випадкового грабежу зустрічних свої нехитрі пожитки, які носили в торбинках на правому плечі. Карети та інші кінні вози теж проїжджали по правій частині, адже керувати кіньми за допомогою віжок набагато легше правої, ніж лівою рукою. Тобто, в цих випадках зіграло роль те, що переважно люди є правшами.

А ось виникнення лівостороннього руху сприяло те, що у воїнів (і піших, і вершників) зброя завжди кріпилася зліва. І відповідно, проходити або проїжджати їм було зручніше з лівого боку – щоб не чіплятися один за одного амуніції.
Чому ж тоді, всупереч звичайній логіці, в Великобританії все-таки затверджено лівосторонній рух?

Перше пояснення цьому – залишки впливу традицій древнього Риму, де дотримувалися лівого боку дороги. А історія свідчить, що в 45 р н.е. римські легіонери дісталися до островів Британії та завоювали їх. Це підтверджують і розкопки в Англії римської каменоломні з розбитою лівої колією. Друге пояснення – вплив морських порядків. У стародавні часи англійські морські судна обходили один одного з лівого боку. Як би там не було, в 1756 році був прийнятий закон, який свідчив: рух по Лондонському мосту – строго лівосторонній. Неслухняних очікував серйозний штраф – цілий фунт срібла (майже півкіло)! Через два десятиліття лівосторонній рух було введено по всіх території Англії. Це розпорядження торкнулося і всіх англійських колоній, яких було не мало. Поширенню правостороннього руху в Європі значно посприяла Французька революція, а після – і указ Наполеона. Крім звичайного зручності, це носило і політичний підтекст: таким чином стверджувалося протистояння англійській короні.

А яким боком тут Японія, яка ніколи не була колоніальною територією Англії, але теж їздить по лівій смузі? Відповідь проста – перша залізниця була побудована британськими фахівцями. З тих пір японці так нічого і не змінювали.

У наших краях таких проблем не було: у нас не пробігали римські легіонери, і англійською колонією ми теж ніколи не були. Наші предки завжди керувалися звичайною людською логікою: з лівого боку не ходили і не їздили. Хіба що могли разок «наліво» стрибнути … І додому – відсипатися.)

Компанія РентДрайв запевняє: у нас в гаражі – повний порядок. Всі рулі – зліва, навіть японські. Заїжджайте – переконайтеся!