Війна триває. І в нашому житті з’явилося багато нових понять, про існування яких ми раніше навіть не здогадувалися. Поняття «реквізиція» – одне із них. Сьогодні воно може звучати в різних інтерпретаціях – як пояснення, як виправдання, і навіть, як погроза.

Що потрібно знати про реквізицію пересічному громадянину?

Загальне поняття реквізиції означає те, що при виникненні певних надзвичайних умов (у нашому випадку – воєнних дій), представники державної влади мають право провести реквізицію (експропріацію) приватного майна. Відповідно до свого значення цей процес передбачає повернення власнику повну матеріальну вартість вилученого майна, навіть незалежно від форми власності. Наша розмова стосується виключно автомобілів.

передача авто в ЗСУ

З огляду усіх норм українського законодавства на сьогодні встановлено 4 пункти для можливої реквізиції автомобіля:

  1. Реквізиція (відчуження) транспортного засобу здійснюється виключно на оплачуваній основі – із попереднім або наступним відшкодуванням його вартості.
  2. Рішення про реквізицію (вилучення) авто приймає тільки вище командування ЗСУ при погодженні місцевої/регіональної державної адміністрації.
    Винятком може бути реквізиція в місцях бойового зіткнення, де вона може проводитися без узгодження з адміністрацією.
  3. Процес реквізиції проводиться виключно у супроводі чіткого документального оформлення. Момент реквізиції (вилучення) повинен бути засвідчений окремим актом (за встановленим зразком), який містить наступний перелік: підстави для вилучення, ознаки та характеристики автомобіля, розмір встановленої компенсації та ін.
  4. Перед процедурою реквізиції проводиться оцінка ринкової вартості автомобіля. Власник авто має отримати на руки оригінал висновку. Варто знати, що розмір проведеної оцінки можна оскаржити в суді.

Потрібно розуміти, що влада ні в якому випадку не має на меті повселюдне вилучення автомобілів у їх законних власників. Подібна процедура проводиться тільки у надзвичайних ситуаціях і як виняток. Якщо ж при проведенні реквізиції була порушена хоча б одна із чотирьох вищевказаних умов, процедура вилучення  вважається незаконною, а особи, які причетні до її проведення, повинні бути покарані згідно чинного законодавства.

Варто відмітити, що у складних умовах сьогодення держава не може належним чином контролювати поведінку учасників  ворожих воєнних формувань, а також деяких недобросовісних громадян. Тому їхні дії у подібних випадках також мають бути кримінально покарані. Якщо все ж таки вам прийдеться зіткнутися із процедурою реквізиції автомобіля, вкрай важливо прослідкувати, щоб усі чотири вищевикладені умови були чітко дотримані. Обов’язково збережіть примірники акту та висновку про оцінку автомобіля – вони допоможуть отримати компенсацію або повернути майно у майбутньому, після закінчення війни. А останні новини з лінії фронту підтверджують, що наша Перемога впевнено наближається!

Надіємося, що це трапиться зовсім скоро! Віримо в ЗСУ!

РентДрайв – оренда авто у Києві

Терміново потрібне надійне авто? Наш автопарк – завжди до ваших послуг! Більше сотні  автомобілів у повній технічній готовності чекають на свого водія! На ваш вибір – найпопулярніші моделі різних класів (економ, середній, бізнес, кросовери, позашляховики, мінівени та електромобілі). Більше інформації – на нашому сайті https://rentdrive.ua/