Війна повністю змінила життя українців. Істотних змін зазнала і система наших цінностей. Як ніколи раніше стало очевидним:

Найдорожчим у світі являється людське життя. Все інше: інфраструктуру, будівлі, житло – після Перемоги ми відновимо та відбудуємо.

Під загрозою бойових дій та окупації люди залишають свої оселі, господарство та майно. Звичайно, завжди лишається надія, що хоча б дещо вціліє та дочекається повернення своїх господарів. Але, як кажуть, береженого – Бог береже. Тому, якщо у вас виникла необхідність залишити власне авто, то при можливості варто потурбуватися про його надійне збереження із врахуванням наступних порад.

Що становить пряму загрозу для автомобіля в умовах війни?

 1. Вибухова хвиля, залежно від місця і сили вибуху, може, як мінімум, винести з авто все скло, пошкодити чи зім’яти поверхню кузову та геометрію несучої конструкції. При потужній хвилі автомобіль може повністю відкинути у просторі, і тоді кузов додатково отримає пошкодження від удару та падіння.
 2. Кулі та уламки від снарядів можуть пробити металеві панелі кузову, але є ймовірність, що авто збереже свою працездатність. Небезпечним є пошкодження підкапотного простору, силових елементів, паливопроводу, паливного баку та інших важливих систем.
 3. Мародерство є ще однією небезпекою для авто, яке залишилося без нагляду у воєнних умовах. Мародерів (і з ворожої армії, і цивільних грабіжників) в першу чергу цікавлять дорогоцінні речі, залишені у авто, а також акб, пальне, шини, фари та решта цінних деталей, особливо, якщо вони мають час та можливості для демонтажу.

Де найкраще зберігати автомобіль?

Найбільш захищеним і надійним місцем для зберігання авто від зовнішніх пошкоджень (вибухових хвиль, снарядів, куль та уламків) є підземне паркування або підземний гараж при умові, що на даній території немає загрози окупації.

Будь-які наземні конструкції, на жаль, не можуть гарантувати повноцінного збереження автомобіля, як і решти майна.

 • Гараж із металевої конструкції захистить тільки від уламків цегли та штукатурки – металева поверхня не вбереже авто від куль та осколків боєприпасів.
 • Цегляний гараж зможе захистити від куль. Але від уламків снарядів чи прямого потрапляння навпаки – накриє авто грудою битої цегли та штукатурки.
 • Якщо дах гаража виготовлено із залізобетонної плити – він зможе захистити автомобіль від осколків снаряду. В той же час при потужній вибуховій хвилі плита зверху собою так накриє автомобіль, що там залишиться тільки груда металобрухту.
 • Ворота в гаражі не є надійним захистом. Тому авто потрібно завжди повертати до воріт багажним відділенням, максимально захищаючи передню частину.
 • Наявність вікна в гаражі також знижує рівень захисту автомобіля. Вибуховою хвилею вікно легко винесеться разом із рамою, що добавить ушкоджень автомобілю.

Якщо ви знайшли місце на підземному паркуванні чи у підвальному гаражі, потурбуйтеся про наступне:

 • Необхідно відключити та дістати АКБ для його окремого зберігання.
 • Потрібно залишити салон автомобіля абсолютно порожнім – без жодної цінної дрібниці, яка б змогла привернути увагу злочинця.
 • Залиште реальний мінімум палива і ні краплі більше – щоб не виникло спокуси пробити бак і злити залишок пального.
 • Не залишайте в авто ніяких пасток, які зможуть тільки розізлити грабіжника і спровокувати його на подальшу руйнацію.
 • Зробіть фото авто – для фіксації його стану на випадок крадіжки.

Власнику автомобіля в першу чергу необхідно визначитися, чи автомобіль являється особливою матеріальною цінністю, яку вкрай потрібно зберегти, чи він принесе більше користі як транспортний засіб для переміщення чи евакуації.

Будьте спокійними, мудрими та розважливими. Правильно прийняте рішення допоможе зберегти життя собі та близьким людям.

Ми обов’язково переможемо! Слава Україні! Слава ЗСУ! Героям слава!